10 super razlogov, zakaj je dvižna pisalna miza produktivna izbira

Zakaj na delovnem mestu ne smemo samo sedeti?

Po naravi človeško telo najbolj optimalno deluje, ko se giblje; vendar vsi vemo, da je praksa drugačna. Sploh če delamo v pisarni in pretežno sedimo, to prepogosto vodi v otrdelost ali obrabo sklepov. Zavedamo se sicer, da so dobro prilagojeni, ergonomski pisarniški stoli bistveni v vsakdanjem pisarniškem življenju. Pozabljamo pa, da v se je delovnem času potrebno tudi malce razgibati ali vsaj občasno vstati. Priporočljive so torej pogoste spremembe položaja, ki koristijo tako telesu kot možganom. 

Nekateri strokovnjaki priporočajo sedenje 60 % delovnega časa, 30 % stoječ položaj in aktivno gibanje v preostalih 10 % delovnega dne; drugi predlagajo 50:25:25. 

Ne glede na vaše delovno mesto je jasno, da je treba spodbujati in izvajati zdravo kombinacijo sedenja, stoje in aktivnega gibanja.

Stoječ položaj za mizo močno vpliva na zdravje

Dvižne pisalne mize torej izjemno pozitivno vplivajo na ergonomijo delovnega mesta - in to brez potrebe po večjih spremembah. Po hitrem prehodnem obdobju boste vi in vaši zaposleni spoznali številne prednosti, ki jih lahko dvižna miza prinese na številnih področjih.

Težave, ki so posledica dolgotrajnega sedenja

Če mize ni mogoče nastaviti po višini in je delovni proces izjemno monoton, se lahko pojavijo številne težave, ki vključujejo:

  • Nezadovoljstvo in razdražljivost
  • Napetost in kronično slabo držo
  • Upad kakovosti dela in koncentracije → neučinkovitost
  • Motivacijske težave zaradi monotonega fizičnega stresa
  • Težave s cirkulacijo

Poglejmo si torej 10 razlogov, zakaj izbrati dvižno pisalno mizo

1. Manjše tveganje za bolezni srca in ožilja

Jasno je sicer, da lahko redna vadba nadomesti sedenje med delovnim dnevom, a če vsak dan sedite večje število ur, sčasoma tudi vadba ne bo mogla v celoti zadostovati. Telesna aktivnost na delovnem mestu je nujna. Če med delom vstanete, naredite uslugo vašemu zdravju: številne študije kažejo, da dolgotrajno sedenje negativno vpliva na srčno-žilni sistem. Zlasti raven HDL (lipoproteinov visoke gostote) se pri sedenju zmanjša in posledično se poveča tveganje za srčni infarkt. 

Višino mize spremenite zgolj s pritiskom na gumb

2. Ohranjanje zdravih mišic

Pomembno je torej redno vstajanje in vadba; vendar samo vstajanje skozi cel dan ni rešitev. Še bolj pomembno je, da regeneracijske sposobnosti hrbtenice ostanejo aktivirane. To se zgodi v primeru, ko se hrbtenica in mišice redno premikajo in tako ostanejo prožne. Zato je pomembno, da redno spreminjate položaj in da tudi stojite, saj je med sedenjem mišična aktivnost v nogah skoraj ničelna. V daljšem časovnem obdobju lahko to povzroči razpad mišic in negativne posledice za mišično-skeletni sistem. V najslabšem primeru lahko to povzroči degeneracijo kosti, kar je zelo težko odpraviti. Poleg tega se mišice hrbta in vratu občutno sprostijo, ko redno preklapljate med sedečim in stoječim položajem.

3. Skrb za zdravo hrbtenico

Kar zadeva hrbtenico, gležnje in kolena, je dvižna pisalna miza sodobna in ergonomska rešitev: prekinitev sedenja vas med drugim ohranja dolgoročno bolj zdrave, saj so hrbtenica, gležnji in kolena veliko bolj zaščiteni. Zapleti v predelu hrbta, vratu in ramen ter sklepov se hitro zmanjšajo z nastavljivo mizo. Akutne težave s hrbtom, ki so vse pogostejše v vedno mlajših letih, so lahko posledica stresa, duševnih težav ali zelo pogosto napačne drže. Nastavljive pisalne mize lahko pomagajo!

4. Do 20 % več mentalne aktivnosti

V delovnem dnevu se redno pojavljajo situacije, v katerih je treba hitro sprejemati pomembne odločitve. V idealnem primeru bi moral biti um pozoren in osredotočen, da se lahko hitro odzove. Po mnenju strokovnjakov se pri vstajanju aktivnost človeških možganov poveča za do 20 %, kar povzroči bistveno hitrejše in kakovostnejše procese odločanja - tudi ob koncu dolgega, napornega delovnega dne. Dvižna miza je torej velika prednost, če morate več ur delati zelo koncentrirano. Poleg tega zaposleni na splošno postanejo bolj pripravljeni, bolj odprti in bolj prilagodljivi z mizo, ki lahko spremeni višino.

5. Preprečevanje kroničnih bolezni

Poleg tega da preprečujejo težave s hrbtenico ter srčno-žilne bolezni, dvižne pisalne mize lahko vplivajo tudi na dolgoročno zdravje: študije so pokazale, da redno dolgo sedenje omejuje sposobnost telesa, da razgradi glukozo s pomočjo inzulina. Če mišice ne uporabljate redno, mišične celice postanejo neobčutljive na inzulin, kar povzroči manjše izkoriščanje sladkorja in s tem manj energije. Tako pomanjkanje gibanja je zato lahko dejavnik, ki prispeva k razvoju bolezni, kot je sladkorna bolezen tipa 2. Če preklopite na nastavljivo mizo, povečate proizvodnjo energije in razgradnjo glukoze.

Dvižna miza je primerna tudi za dom

6. Preprečevanje debelosti

Med sedenjem človeško telo porabi le približno 1 kalorijo na minuto, hkrati pa se aktivnost nog zmanjša in krvni nivo začasno poslabša. Nasprotno pa sprehod med odmorom za kosilo porabi vsaj trikrat več kalorij kot med sedenjem, zato so občasne faze stoje in vadbe močno priporočljive. Za to so mize za sedenje kot nalašč: prav tako dragoceno prispevajo k zdravju po odmoru in lahko preprečijo prekomerno telesno težo, hkrati pa delate bolj učinkovito.

7. Prihranek časa

Povečana učinkovitost z visoko produktivnim delom dolgoročno prihrani čas. Nastavljive mize lahko povečajo učinkovitost za vsaj 10 %, kar ima za posledico veliko dodatnega časa. Poleg tega se zmanjšajo bolniške odsotnosti, kar ima za posledico bolj optimalen delovni čas. To pomeni, da naložba v dvižno  mizo ni samo naložba v zdravje zaposlenega, ampak tudi v učinkovitost podjetja!

8. Prihranek denarja

Kjer se zaposleni lahko popolnoma osredotočijo na svoje delo in jih ne motijo nenehno utrujenost, napetost v vratu ali bolečine v hrbtu, bodo delali učinkoviteje (1). Od tega imajo koristi tako zaposleni kot podjetje. Zmanjšanje odsotnosti z dela zaradi boljšega zdravja tako služi tudi dobičkonosnosti podjetja. Zato naložba v mize, nastavljive po višini, dolgoročno prihrani denar.

9. Bolj produktivne razprave

Študija vedenjskih raziskovalcev na Univerzi v Missouriju kaže, da ljudje bistveno bolje komunicirajo, ko stojijo, kot ko sedijo. Na stoječih sestankih je glas bolj poln, dinamičen in s tem bolj prepričljiv, kar bistveno poveča splošno uspešnost sestankov ali telefonskih klicev. Nikoli ne smemo podcenjevati vpliva vstajanja, premikanja in nasmeha – bodisi na sestanku s poslovnimi partnerji, pri pogovoru s strankami ali pri sodelovanju s sodelavci.

Stoječe delo je vedno bolj priljubljeno

10. Večja motivacija

Manj zunanjih zapletov vodi do manj stresa, frustracij in kroničnih bolečin, kar posledično ustvarja več motivacije na delovnem mestu. Če se zaposleni počuti bolj zdravega in pripravljenega, če delo napreduje hitreje in doseže zastavljeno, potem tudi bolj uživa v delu in lahko ustvari več idej in konceptov ter jih z večjo motivacijo uresničuje. Več vadbe z rednim vstajanjem vodi do večjega zadovoljstva in učinkovitosti zaposlenih.

Sklep

Stoje lahko opravite več nalog, kot bi pričakovali: pravzaprav je večino dela v pisarni tako enostavno opraviti na visoki mizi kot pri nizki. Priporočljivo pa je, da se navadite na menjavo med sedenjem in stanjem med delom. Na začetku lahko dejavnosti, kot so telefonski klici, raziskovanje, pošiljanje po pošti ali razmišljanje o možganih, opravljate stoje, tako da postopoma pride do spremembe navade in prehod med stoječim in sedečim delom kmalu postane navaden. Ko se navadite delati stoje, bo kmalu povsem normalno opravljati vse delovne naloge tako sedeče kot stoje.

VIR (1) Washington Post

Objavljeno v: Pisarne